JAK PACHNIE ŚMIERĆ? | KRÓLOWA GŁODU, WOJCIECH CHMIELARZ

06.04.2022
królowa głodu chmielarz artykuł

Wojciech Chmielarz większości czytelnikom znany jest jako autor kryminałów, i to całkiem poczytnych. Kto jednak wiedział, że w 2014 napisał powieść z pogranicza fantastyki, horroru czy nawet science fiction? Jeśli wiedzieliście, plus dla Was. Jeśli nie, nadróbcie zaległości. Wydawnictwo Marginesy wznowiło bowiem powieść “Królowa głodu”. Choć nie jest to gatunek literacki kojarzony z Chmielarzem, książka nie odbiega jakością od jego innych dzieł.

Postapokalipsa w westernowym klimacie

królowa głodu wojciech chmielarzKsięstwo Kuźni Zachodu upadło, a jego dawne tereny stały się ziemią niczyją. Przesiąknięte krwią poległych to doskonałe miejsce dla awanturników opanowanych pogonią za żywmetalem, rzadkim kruszcem o wyjątkowych właściwościach. Założone przez nich miasto Kaźń rozrasta się, a poszukiwaczy przybywa. Nie odstrasza ich nawet widmo głodu, epidemii tajemniczej choroby ani ryzyko napotkania grasujących w lasach ogromnych żlebodźwiedzi.

Do Kaźni przybywa również Bram Huygens. Nikt nie wie kto i po co go przysłał, a sam Bram niechętnie o tym mówi. Ma on jednak tajemniczą misję do wykonania, od której zależy przyszłość dawnego księstwa. Nawet wyraźna niechęć mieszkańców oraz lokalnego szeryfa Jamesa L. Sirena nie robi na nim wrażenia i nie zniechęca do działania.
Tymczasem w głębi lasu budzi się nowa siła. Czy Bram będzie w stanie się z nią zmierzyć?

Ile Chmielarza w Chmielarzu?

Wojciech Chmielarz znany jest przede wszystkim jako autor kryminałów. Jednak nawet w tej nietypowej dla niego powieści, gdzie horror miesza się z science fiction a fantastyka z westernem, widać typowy dla niego styl. To, co najbardziej lubicie w Chmielarzu, znajdziecie w “Królowej głodu”, choć oczywiście w nieco innych okolicznościach. Wiarygodne, niejednoznaczne charakterologicznie postacie, dbałość o detale w konstrukcji fabuły czy umiejętność kreowania klimatu – to elementy, których nie brakuje w powieści. Dodajcie do tego nietuzinkowe dialogi i specyficzne poczucie humoru i wyjdzie wam Chmielarz w całej okazałości.

Nie daj się zwieść stereotypom

Ogromnym atutem powieści są bohaterowie – barwni, niejednoznaczni, łamiący stereotypy. Autor tak skonstruował ich sylwetki, że czystą przyjemnością czytelnika będzie rozszyfrowanie, kto jest kim – sprzymierzeńcem czy wrogiem.

Główna postać, Bram Huygens to wysłannik z Nowej Holandii, człowiek, który ma uratować dawne księstwo. Jednak jego zachowanie nie budzi zaufania. Bram ufa niewłaściwym ludziom, mówi zbyt wiele, ale jakimś cudem udaje mu się uniknąć tarapatów. Można powiedzieć, że ma więcej szczęścia niż rozumu.

Szeryf Siren to z pozoru czarny charakter, człowiek z gatunku złych szeryfów, których chorobliwa pewność siebie sprawia, że nie myślą o konsekwencjach swoich czynów. Jednak nie przywiązujcie się zbytnio do tego wizerunku, bo wiele Was zaskoczy w tej postaci.

Lisiecki to z kolei tropiciel i łowca, który potrafi narazić swoje życie dla innych. Zawsze gotowy do poświęceń i przywiązany do ludzi. Czy takie podejście nie zgubi go w pełnej poszukiwaczy żywmetalu krainie? Mamy też postaci kobiece, jak Ellen. Zadziorna, fascynująca kobieta, która potrafi także kochać.

To tylko garstka postaci pojawiających się w “Królowej głodu”, ale dają nam obraz różnorodności bohaterów i ich nieoczywistej natury. Oprócz ludzi wielu nacji, spotkacie tutaj także dzikie zwierzęta oraz garść przerażających stworów. Choć nie pojawiają się na każdej stronie powieści, to odgrywają w niej znaczącą rolę.

Nic nie jest takie, jak się wydaje

To, czego jeszcze możecie się spodziewać po lekturze, to gęstego klimatu i niezwykłych zwrotów akcji. Fabuła, zamiast ze strony na stronę stawać się bardziej przejrzysta, jedynie się komplikuje. To, co wydawało się proste, wcale takie nie jest. Trudno przewidzieć, jak potoczy się historia. I choć spodziewasz się nietuzinkowego zakończenia, to i tak Cię ono zaskoczy (mówiąc delikatnie).

Wojciech Chmielarz eksperymentuje, ale w bardzo ciekawym stylu. „Królowa głodu” to świetna propozycja dla wszystkich tych, którym marzy się ucieczka od rzeczywistości i odejście od utartych schematów.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Wojciech Chmielarz “Królowa głodu”. Marginesy. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora