KLASYCZNE OPOWIEŚCI W NOWYM WYDANIU | „Mały książę” Antoine De Saint Exupery i „Kleks. Nowy początek”, Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk i inni

15.01.2024
kleks i mały ksiaze

Są takie książki, które czytaliśmy w dzieciństwie i do których wracamy po latach z sentymentem albo z nowym spojrzeniem. Ich bohaterowie to ikony. Kto bowiem nie zna Małego Księcia albo Pana Kleksa? Teraz można wrócić do nich w nowym wydaniu!

SPOJRZENIE DZIECKA I SPOJRZENIE DOROSŁEGO
Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

mały książę de saint-exupery wydanie 2023„Mały Książę” to książka jedyna w swoim rodzaju. Dzieci przyciąga zrozumieniem ich sposobu myślenia, podróżami po wszechświecie i rozmowami z lisami. Jednocześnie wypełniona jest filozofią. W części faktycznie może pomóc dzieciom zrozumieć trudny świat i przygotować je na „oswajanie” czy zderzenie z ważnymi problemami. Uczy odpowiedzialności, uczy o przyjaźni, uczy w końcu, że świat nie jest idealny i że dorośli też popełniają błędy, że czasem postępują nielogicznie, tak jak Pijak, który pije, by zapomnieć, że pije.

W części zaś w pełni zrozumiana jest dopiero po wielu latach, kiedy wracamy do lektury już z inną, dorosłą perspektywą. Czy wciąż umiemy narysować baranka? Czy dalej jesteśmy ciekawi i, jak główny bohater, gotowi z dziecięcą ciekawością poznawać świat? A może lepiej rozumiemy napotkanych przez niego zagubionych dorosłych?

„Dorosłe” czytanie „Małego Księcia” to doświadczenie tyleż nostalgiczne, co niepokojące i refleksyjne. Może nas wiele nauczyć o tym, jak zmieniło nas codzienne dorosłe życie.

Dziś wydawnictwo SBM prezentuje nowe odświeżone wydanie z pięknymi ilustracjami. Ta książka zachwyca nie tylko treścią, ale też wizualnie. Kiedy się ją otwiera, otwiera się też na niezwykły świat Małego Księcia. Warto wrócić do lektury samemu lub z dzieckiem!

POTRZEBY DZIECI WCZORAJ I DZIŚ
Kleks. Nowy początek, Krzysztof Gureczny, Agnieszka Kruk, Katarzyna Rygiel i inni

kleks nowy początek różni autorzy„Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy to bajka, na której wychowały się pokolenia. Szkoła, która nie stresuje, nie wymaga „pamięciówy”. Piegi jako odznaki za zasługi, fascynujący Pan Kleks, gadający Kruk i mnóstwo przygód. Do tego nieco strachu, tak żeby nie było za słodko i żeby było o co walczyć.

Opowieść nieco się jednak zestarzała. Bo dlaczego do Akademii mogą uczęszczać tylko chłopcy? W planie lekcji też brakuje kilku pozycji, które się przydadzą każdemu człowiekowi.

Dziś w „Kleks. Nowy Początek” różni twórcy proponują nam uwspółcześnioną wersję tej historii. Wciąż zachowujemy magię oryginału i pociągający świat szkoły innej niż wszystkie. Ale zdecydowanie jest ona bardziej otwarta. Główną bohaterką jest dziewczynka, Ada. Bardzo zasadnicza i zorganizowana, której na pewno przyda się nieco wolności i nauki wykorzystania wyobraźni. Wiele też może nauczyć się z lekcji aleliminacji czy empatii.

Warto zrobić sobie mały maraton od wersji oryginalnej do tej nowej. Będziemy mieli okazję zobaczyć jak bardzo zmienił się świat i jak bardzo zmieniliśmy się my na przestrzeni lat. Jakich nauk potrzebują teraz dzieci? Co wciąż jest aktualne?

Na ekranach kin można też zobaczyć już wersję filmową.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O EKRANIZACJACH >>>

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry, SBM 2023
Kleks. Nowy początek, Rygiel Katarzyna Gureczny Krzysztof Kruk Agnieszka Maciej Kawulski, Wydawnictwo Agora dla dzieci 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora