Książki na dobry humor
Kiedy aura za oknem nie nastraja pozytywnie i poprawa nieprędko się zapowiada, warto wziąć sprawy (a właściwie książki) w swoje ręce i zadbać o dobry nastrój! Na prawdziwego książkofila nic bowiem lepiej nie działa, niż literatura, która rozbawi do łez.
Co polecamy na poprawę nastroju?
MĘŻCZYZNA IMIENIEM OVE, Fredrik Backman
Ile można znosić ten świat bez zasad i rutyny, za to pełen fircyków, blond fląder i białych koszul? Ile można znosić świat, na którym nie ma Sonji? Te pytania Ove zadaje sobie od dawna i jest przekonany, że nie da rady tego robić ani dnia dłużej. Nadszedł czas, aby się ewakuować. Jednak… co chwile coś mu przeszkadza. A to ciężarna żona, którą trzeba wszędzie wozić. A to sąsiad, którego trzeba zgłosić za nieprawidłowe parkowanie. Ove nie spodziewa się jednak, że pozna jeszcze kogoś, kto pokrzyżuje mu plany… a mianowicie kota.
“Mężczyzna imieniem Ove” to zabawna i wzruszająca, uszczypliwa i jednocześnie czuła opowieść o tęsknocie. Tęsknocie za ukochaną kobietą, która nie mija, której nie łagodzi czas. Ove początkowo może wydać się gburowatym, czepialskim panem w mocno średnim wieku, ale pod tym płaszczykiem widzimy emocje i silne uczucia. Fredrik Backman opowiada zwyczajną historię w niezwykły sposób i doprawia szczyptą ironii i humoru.
Przeczytaj, zanim obejrzysz film z Tomem Hanksem!
DIDDLY SQUAT. ROK NA FARMIE, Jeremy Clarkson
Myślisz “poczucie humoru”, mówisz Jeremy Clarkson. To angielski dziennikarz, który sławę zdobył m.in. dzięki swoim kontrowersyjnym i uszczypliwym wypowiedziom (które nie wszystkim przypadają do gustu). Swoją naturalną chęć do ironizowania zaczął przenosić na papier pisząc pełne humoru książki.
“Diddly squat. Rok na farmie” różni się jednak od innych jego pozycji. To on sam stał się bowiem obiektem własnych komentarzy. Jeremy Clarkson postanawia zostać farmerem. Ma pieniądze, ma czas, ale nie ma podstawowej rzeczy – pojęcia o tym, co robi. Szybko okazuje się, że do prowadzenia gospodarstwa nie wystarczy zakup ogromnego traktora. Jeremy nie poddaje się jednak. Choć farma nie przynosi zysków, jest dla niego warta więcej niż pieniądze, które w nią włożył. Clarkson jako farmer? Nie możecie przegapić tej opowieści! Dawka dobrego humoru gwarantowana.
KONESERZY KOLEJNEGO DNIA, Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz według Artura Andrusa
MATKI PRZODEM. JAK WYLĄDOWAŁYŚMY W CIEMNEJ D***E, Joanna Mokosa-Rykalska
Kiedy kupujesz bilet na samolot, warto… dobrze przeczytać nazwę miejsca, do którego chcesz dotrzeć. Przekonała się o tym Joanna i jej przyjaciółki. Na co dzień to matki, które próbując ogarnąć wymagającą pracę i wysysające energię życie rodzinne, robią niemal akrobatyczne figury. Chcąc się zrelaksować, kupują spontanicznie bilety do Budapesztu, gdzie planują spędzić czas głównie w luksusowym SPA. Ale… otwierają szeroko oczy, kiedy lądują na lotnisku. A to dopiero początek przygód i zwrotów akcji.
“Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e” to napisana z ogromnym dystansem do siebie i otoczenia opowieść, która nie ma zbawiać świata, ale na pewno go ubarwić. Joanna Mokosa-Rykalska szczerze, bez ogródek pokazuje życie matki, takim jakie jest. Z wieloma scenami utożsami się niejedna kobieta. Ta klasyczna komedia pomyłek dostarczy nam rozrywki, zrelaksuje i zabawi. Czego chcieć więcej na poprawę humoru?
Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Fredrik Backman “Mężczyzna imieniem Ove. Wydawnictwo Marginesy, 2022
Jeremy Clarkson “Diddly squat. Rok na farmie”. Wydawnictwo Insignis, 2022
Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Artur Andrus “Koneserzy Kolejnedgo Dnia”. Wielka Litera, 2022
Joanna Mokosa-Rykalska “Matki przodem. Jak wylądowałyśmy w ciemnej d***e”. Wielka Litera, 2022