MRÓZ KONTRA BONDA | Langer, Remigiusz Mróz vs Urodzony morderca, Katarzyna Bonda

12.06.2023

Król i królowa kryminału. Katarzyna Bonda stworzyła Huberta Meyera – pierwszego profilera w polskiej literaturze, Remigiusz Mróz podbił czytelników postacią Chyłki i fascynującego antagonisty – Langera. Teraz jesteśmy świadkami pojedynku pisarki i pisarza, ponieważ w tym samym czasie ukazał się kolejny tom serii o Meyerze i „spin-off” cyklu z Chyłką, czyli powieść o Langerze.

Langer, Remigiusz Mróz

langer remigiusz mrózPiotr Langer jest jedną z najbardziej fascynujących postaci serii z Chyłką. To psychopata, zbrodniarz zwany Sadystą z Mokotowa, który skutecznie wymyka się prokuraturze i samej Chyłce i wciąż chodzi na wolności. Ale czy faktycznie jest to postać tak jednowymiarowa?

Remigiusz Mróz postanowił poświęcić mu całą książkę, abyśmy mogli poznać jego osobowość i spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie dlaczego Langer jest jaki jest. A jest o czym pisać. Poznajemy jego dzieciństwo i wchodzimy głęboko w chory umysł.

„Langer” pisany jest z punktu widzenia zbrodniarza, co narzuca pewien sposób narracji. Jest mocno, jest mrocznie, dużo mroczniej niż zwykle u Mroza, zarówno pod kątem samej fabuły, jak i stylu pisania. Dostajemy brutalne opisy zbrodni i przerażające, krwawe wizje, które bohater wplata nawet w codzienne sytuacje. Nie mamy tu zaś przełamania w postaci lekkości dowcipu i sarkazmu Chyłki (bo i samej Chyłki tu brak). Jeśli natrafiamy na żart, to z reguły „ciężki” i wulgarny. Pojawia się za to intrygująca postać Niny. Remigiusz Mróz po raz kolejny udowadnia, że potrafi budować interesujące postacie. Nie brakuje też charakterystycznych dla tego autora zwrotów akcji i szybkiego tempa prowadzenia fabuły.

Urodziny morderca, Katarzyna Bonda

urodzony morderca katarzyna bondaHubert Meyer to znany profiler stworzony przez Katarzynę Bondę. Tym razem zostaje ściągnięty do rozwiązania zagadki morderstwa portugalskiego biznesmena. Sprawę komplikuje też długa lista podejrzanych, od współpracowników ofiary po kochanki i ich zazdrosnych partnerów. Początkowo psycholog stawia na zbrodnię w afekcie, ale po śmierci kolejnej osoby, nabiera pewności, że właśnie jest świadkiem narodzin bezwzględnego mordercy.

Katarzyna Bonda serwuje nam brutalną opowieść. Zaczyna mocno, by potem lekko wyhamować wplatając w fabułę wątki obyczajowe. Lektury nie ułatwia fakt, że wymaga od czytelnika zapamiętania szeregu nazwisk podejrzanych i współpracowników Meyera. Warto jednak zagłębić się w tę historię.

Podobnie jak w „Langerze”, w „Urodzonym mordercy” mamy okazję spojrzeć na sprawę okiem mordercy. Wstawki jego myśli wspaniale uzupełniają narrację. Mimo, że poznajemy go już na początku, autorka zadbała o to, by utrzymać napięcie. Sieć intryg i odpowiednie zwroty akcji prowadzą nas do zaskakującego rozwiązania. Ta lektura wciąga, choć bawi się z nami „fałszywym odkryciem kart”. Mistrzostwo!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O POLSKICH SERIACH KRYMINALNYCH
TOP 5 bohaterów polskich serii kryminalnych – profilerzy, prawnicy, detektywi…
polscy detektywi

 

wyszukiwarka button 1

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Langer”, Remigiusz Mróz, Czwarta Strona 2023
„Urodziny morderca”, Katarzyna Bonda, Muza 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora