NIEDALEKO PADA NIENAWIŚĆ OD MIŁOŚCI | „STUDENTKA” TESS GERRITSEN, GARY BRAVER

28.10.2021

Miłość i nienawiść – każdy wie, że te skrajne uczucia idą ze sobą ramię w ramię. Choć historie oparte na tym dualizmie są stare jak świat, to ciągle budzą emocje i przykuwają uwagę. Tess Gerritsen i Gary Braver doskonale to wiedzą i dlatego zdecydowali się oprzeć fabułę najnowszej powieści właśnie na tych dwóch emocjach. Jak im się to udało? Przekonajcie się sami.

Młoda i gniewna

studentka tess gerristen gary braverTaryn Moore jest młoda, zdolna i atrakcyjna. Prowadzi zwyczajne, studenckie życie i w dodatku niedawno dowiedziała się, że została przyjęta na wymarzone studia doktoranckie. Idzie do kuchni podgrzać jedzenie… lecz nigdy nie będzie dane jej go zjeść. Dziewczyna nagle zostawia gotowe danie, wychodzi na balkon i skacze z niego ponosząc śmierć na miejscu. Co takiego się stało, że młoda kobieta zdecydowała się na ten desperacki krok? A może to nie było samobójstwo? Próbuje się tego dowiedzieć Frances “Frankie” Loomis, detektyw bostońskiej policji z 30-letnim stażem. Wkrótce wychodzi na jaw, że Taryn nie była taką zwyczajną studentką, jaką się wydawała. Na jaw wychodzi jej mroczna strona.

„ – Nękała mnie. – Liam widzi uniesioną brew Maca. – Naprawdę to robiła. Zaczęło się od ciągłego wydzwaniania i wysyłania esemesów. Potem zaczęła się zakradać do mojego mieszkania, kiedy mnie tu nie było.”

Tragedia, której nie dało się zapobiec

„Studentka” to mocna książka o miłości i nienawiści, szczęściu i gniewie i przede wszystkim o tym, jak blisko siebie są te uczucia. To historia kobiety, która doświadcza tych emocji tak mocno, że posuwa się do radykalnych czynów. „Nie ma nic gorszego, niż furia porzuconej kobiety”, czytamy na okładce książki. I z każdą jej stroną przekonujemy się, że w tym zdaniu jest 100% prawdy.

Tess Gerritsen i Gary Braver prowadzą nas przez historię dwutorowo. Poznajemy wydarzenia poprzedzające śmierć Taryn, a także obserwujemy śledztwo prowadzone przez detektyw Frankie. Taki zabieg wprowadza ciekawy klimat – czytelnik ma wrażenie, że rozwiązuje zagadkę śmierci studentki wraz z Frankie. Doskonale stopniowane napięcie, ciekawa fabuła i odkrywane raz po raz tajemnice sprawiają, że czuć gęstniejącą, mroczną atmosferę i niemal wyczuwa się unoszące się w powietrzu widmo zbliżającej się tragedii. Jednak nie można jej zapobiec, bo wiemy, że już się wydarzyła. Bezsilność potęguje napięcie i sprawia, że trudno odłożyć książkę na bok zanim nie dojdzie się do ostatniej strony.

Postaci szyte na miarę

Oprócz wciągającej fabuły, bezsprzecznym atutem powieści „Studentka” są jej bohaterowie. Mamy tutaj wyraziste postaci, których profil psychologiczny został dopracowany w najmniejszych szczegółach. Taryn Moore jest kobietą, która wydaje się zachowywać absurdalnie i zupełnie nielogicznie. Jednak zdajemy sobie doskonale sprawę, że tak właśnie działają osoby pod wpływem silnych emocji. Czujemy więc, że jest autentyczna i niemal namacalnie potrafimy zobaczyć wszystkie targające nią uczucia. Z kolei detektyw Loomis to przykład dobrego, porządnego i wytrwałego policjanta, który nie poddaje się i zawsze słucha swojej intuicji. To postać, jaką chcielibyśmy spotkać na swojej drodze, gdyby zdarzyło nam się coś złego.

„„Studentka” opowiada historię starą jak świat, lecz wciąż aktualną. To dynamiczna, świetnie napisana powieść z galerią wyrazistych bohaterów”, pisze o książce David Baldacci. I nie ma lepszych słów, które mogłyby ją opisać.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Tess Gerritsen, Gary Braver “Studentka”. Albatros. Warszawa 2021

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora