NORA KONTRA NORA | Nora Roberts przedstawia: „Niebo i ziemia” vs „Śmierć wiarołomnym”

06.09.2023

Nora Robert napisała blisko 300 powieści (stan na III kwartał 2023 roku). Ba, powieści to za mało powiedziane, możemy ją spokojnie nazwać seryjną autorką bestsellerów. W tej sytuacji jedyną konkurencją jest… ona sama. Kim jest J.D. Robb? Czym różnią się powieści Nory od dzieł Robba?

Nora Roberts vs J.D. Robb, czyli pseudonim kontra pseudonim

Nora Roberts to właściwie Eleanor Marie Robertson, od czasu swojego debiutu Nora Roberts szybko wyrobiła sobie „imię” wśród czytelników i na rynku wydawniczym. Pisała dużo, szybko i dobrze. Jej romanse pochłania się jednym tchem. Akcja pędzi, bohaterowie są charakterystyczni, a do tego autorka dba by przyprawić opowieść szczyptą humoru.

Jej sukces w pewnym momencie stał się jednak przekleństwem. Pisarka chciała stworzyć coś nowego, choć wciąż romantycznego. Nagły zwrot był jednak ryzykowny. Właśnie dlatego zdecydowała się na napisanie serii „Oblicza śmierci” („In Death”) pod (kolejnym już) pseudonimem: J.D. Robb. „J” i „D” to pierwsze litery imion jej dzieci, a „Robb” to skrót jej nazwiska.

Tym samym NORA ROBERTS pozostała wziętą pisarką romansów, a J.D. ROBB rozwija skrzydła w mroczniejszych gatunkach.

Początkowo miała powstać jedynie trylogia o komisarz Eve Dallas i jej mężu Roarke. Powieści kryminalne (ale nie pozbawione miłości…) zyskały jednak taką popularność, że autorka wciąż pisze kolejne tomy. Po ponad 20 powieściach J.D. Robb tajemnica pseudonimu została rozwiązana i do grona osób, które poznają losy policjantki dołączyły też fanki samej Nory Roberts.

Dziś pisarka jest gwiazdą romansu, futurystycznego suspensu, romantycznego suspensu, powieści kryminalnej… Te wszystkie dzieła z różnych gatunków łączy jedno: jej niepowtarzalny styl, wysoki poziom i zawsze obecny wątek miłosny.

ZOBACZ NAJNOWSZE WYDANIA

Niebo i ziemia, Nora Roberts

niebo i ziemia nora robertsDruga część cyklu „Wyspa Trzech Sióstr” to romans fantasy z wątkiem kryminalnym. Tym razem poznajemy losy drugiej siostry. Ripley jest zastępczynią szeryfa i… czarownicą. Jako, że na co dzień twardo stąpa po ziemi, jest zasadnicza i niepokorna, trudno jej się pogodzić z faktem, że ma w sobie magiczne zdolności. Pojawienie się na wyspie MacAllistera, który pragnie zbadać magiczne moce sióstr, wzbudza w niej niechęć.

Tymczasem wyspie wciąż grozi niebezpieczeństwo. Czy Ripley w końcu zaakceptuje, że magia to dar, a nie przekleństwo? Czy przełamie niechęć do MacAllistera i da się ponieść uczuciu?

Śmierć wiarołomnym, J.D. Robb

śmierć wiarołomnym j.d. robb nora robertsTen thriller wciąga od pierwszych stron. Wracamy do futurystycznego świata Eve Dallas i próbujemy rozwikłać zagadkę pewnego brutalnego morderstwa. Jest tu suspens i jest tu romans najwyższej klasy. Początkowo można pomyśleć, że morderstwo to wynik kłótni kochanków: na miejscu zbrodni są dwa kieliszki wina, w tle leci muzyka. Policjantka jednak ma przeczucie, że chodzi tu o coś więcej. Osoba, która zgłosiła zbrodnię, zrobiła to dopiero po godzinie i gubi się w zeznaniach.

Czy Eve uda się odkryć prawdę?

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Niebo i ziemia”, Nora Roberts, Świat Książki 2023
„Śmierć wiarołomnym”, Nora Roberts (J.D. Robb), Świat Książki 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora