OCZAMI MORDERCY | O WŁOS, KATARZYNA BONDA

28.04.2022
katarzyna bonda o włos recenzja

Nazywanie Katarzyny Bondy królową polskiego kryminału może dla wielu wydać się kontrowersyjnym określeniem (ma bowiem sporą konkurencję na wysokim poziomie). Jednak nikt nie może zaprzeczyć, że na jej kolejne powieści czeka ogromna rzesza wiernych czytelników. To ona stworzyła bowiem tak charyzmatyczne i nietuzinkowe postaci jak Sasza Załuska i Hubert Meyer. Katarzyna Bonda w najnowszej powieści przedstawia nam nowego bohatera – Jakuba Sobieskiego. Czy zdobędzie on serca fanów?

Kosiarz z Kabat

o włos katarzyna bondaW Lesie Kabackim zostają znalezione ciała dwóch młodych kobiet, sióstr Sapiega. Policjanci od dawna nie widzieli tak zbezczeszczonych zwłok. Morderca został nazwany Kosiarzem z Kabat. Choć na miejscu zbrodni pozostawia wiele wskazówek, policja nie jest w stanie go namierzyć. Kosiarz wybiera sobie kolejne ofiary w dość specyficzny sposób – korzysta z usług ekskluzywnych prostytutek i kataloguje kobiety odcinając im pukiel włosów.

Sprawą zajmuje się Ada Kowalczyk, ambitna aspirantka. Do swojego śledztwa zaprasza Jakuba Sobieskiego, byłego policjanta wydalonego ze służby po dużej aferze. Nikt bowiem ze środowiska policyjnego nie kwapi się do rozwiązania zagadki. Dlaczego? Ponieważ świat prostytutek przenika się ze światem skorumpowanych policjantów i wysoko postawionych osób w państwie. Nikt nie odważy się ruszyć tego środowiska. Zdobywa się na to jedynie Ada w towarzystwie Sobieskiego. To jednak, co odkryją, przerazi nawet ich samych…

Nowy bohater godny serii powieści

W swojej karierze pisarskiej Katarzyna Bonda stworzyła wiele charakterystycznych postaci. Teraz przedstawia nam kolejnego bohatera – Jakuba Sobieskiego. To były policjant z niechlubną przeszłością, który został wydalony ze służby w atmosferze skandalu. Teraz jeździ taksówką i ledwo wiąże koniec z końcem. Pomaga sobie więc prowadząc przy okazji nieczyste interesy z handlarzami narkotykowymi. Mieszka na terenie ogródków działkowych w przyczepie swego teścia.

Z pewnością nie jest to kryształowa postać. Jest jednak w nim coś, co przykuwa uwagę i przyciąga. Czujemy, że w głębi duszy to dobry człowiek. Nie bez powodu został odznaczony za bohaterstwo na służbie. Okazuje się, że każdy w prosty sposób może się zmienić i stanąć po drugiej strony barykady.

Mocny początek i jeszcze mocniejsze zakończenie

„O włos” to bardzo mocny kryminał z wciągającą, zawiłą fabułą, którą czytelnik próbuje krok po kroku rozwikłać. Autorka zaczyna mocno już w prologu, zasiewając niepokój i strach. Na dalszych stronach jednak nie zwalnia tempa. Dokłada więcej szczegółów, faktów, na kartach powieści pojawiają się nowe postaci. Historia coraz bardziej się komplikuje, autorka zwodzi czytelnika aż do końca. Trzeba mocno się postarać, aby nie pogubić się w zawiłościach. Na koniec natomiast serwuje nam mocny finał, który jednocześnie jest zaproszeniem do kolejnej części serii.

Powieść Katarzyny Bondy „O włos” to bardzo dobry kryminał, w którym autorka zaprasza nas do półświatka ekskluzywnych prostytutek i skorumpowanych policjantów. Pokazuje miejsca niedostępne przeciętnemu człowiekowi, tam gdzie przemoc i narkotyki to chleb powszedni. Co więcej pozwala nam nie tylko spojrzeć na wydarzenia oczami stróża prawa, ale i oczami mordercy. Nowa seria z Jakubem Sobieskim ma potencjał, a jej pierwsza część zachęca do kontynuowania jej w przyszłości.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Katarzyna Bonda “O włos”. MUZA. Warszawa 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora