POLSKIE AUTORKI KRYMINAŁÓW, KTÓRE POTRAFIĄ PERFEKCYJNIE…ZABIJAĆ.

06.06.2016
kryminały

Nie tylko skandynawskie kryminały cieszą się dużą popularnością. Rodzimi autorzy sensacyjnych historii także są cenieni przez czytelników. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wielu fantastycznych pisarzy, którzy świetnie poruszają się w świecie morderstw i wszelkich zbrodni.

Na szczególną uwagę zasługują pisarki. Poniżej przedstawiamy 5 autorek, z których twórczością musicie się zapoznać!

MARTA GUZOWSKA

Z wykształcenia archeolog i doktor nauk humanistycznych. Pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Brała udział w wykopaliskach na terenie Grecji i Izraela. Obecnie mieszka w Wiedniu. Dzięki wykształceniu archeologicznemu pisane przez nią książki mają specyficzny charakter i styl – są to powieści kryminalno-archeologiczne. Za debiut literacki napisany w 2012 roku „Ofiara Polikseny” pisarka otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru. Jest to pierwsza część cyklu, którego głównym bohaterem jest Mario Ybl. Druga książka „Głowa Niobe” z 2013 roku również była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru.

GAJA GRZEGORZEWSKA

Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Recenzentka i felietonistka „Polityki”. Mieszka w Krakowie. Jest autorką cyklu kryminałów o prywatnej detektyw – Julii Dobrowolskiej. Zadebiutowała w 2006 roku powieścią „Żniwiarz”. Druga powieść z cyklu „Noc z czwartku na niedzielę” była nominowana, a kolejna „Topielica” otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2011 roku.

KATARZYNA KWIATKOWSKA

Pochodzi z Poznania. Jej zafascynowanie dworami wielkopolskimi, kulturą i tradycjami ziemiaństwa znajduje swoje odzwierciedlenia w pisanych przez nią książkach. Jest autorką kryminałów retro. Za debiut „Zbrodnia w błękicie” była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru i otrzymała specjalne wyróżnienie. Uwielbia czytać kryminały, do jej ulubionych należą te napisane przez Agathę Christie. Właśnie tego typu zagadki pisze – bezkrwawe i pozbawione brutalności historie. Pisarka zyskała wielu czytelników dzięki mistrzowskiemu konstruowaniu intryg, doskonałym dialogom i kreowaniu bohaterów, których urokowi trudno nie ulec.

KATARZYNA BONDA

Urodziła się w Hajnówce. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i scenopisarstwo. Pracowała jako dziennikarka w wielu redakcjach, m.in. w „Super Expressie”, „Newsweeku”, „Wprost”. Obecnie współpracuje z wieloma tytułami prasowymi, wykłada w szkole kreatywnego pisania, utworzyła także własną szkołę i portal o pisaniu. Zadebiutowała w 2007 roku powieścią kryminalną „Sprawa Niny Frank”, która była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. Jest to pierwsza część cyklu z Hubertem Meyerem – psychologiem policyjnym, którego uznaje się na nowy typ detektywa w polskiej literaturze kryminalnej. Kolejne powieści to „Tylko martwi nie kłamią” i „Florystka”.

JOANNA JODEŁKA

Urodziła się w Siedlcach. Ukończyła Wydział Historii Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ma wiele pasji. Pisze kryminały, wiersze i piosenki. Na co dzień zarządza restauracją i hotelem. Zadebiutowała w 2009 roku powieścią kryminalną „Polichromia* Zbrodnia o wielu barwach”. Za książkę tą otrzymała Nagrodę Wielkiego Kalibru w 2010 roku. Pisarka wykorzystała w niej swoją wiedzę z zakresu historii sztuki, dzięki czemu powieść zyskała niepowtarzalny charakter. Kolejne kryminały to: „Grzechotka”, „Kamyk”, „Wariatka” i „Kryminalistka”. Łączą w sobie elementy klasycznego kryminału, powieści psychologicznej, romansu i thrillera.

Dobre kryminały to duże emocje! By odgadnąć zagadki kryminalne trzeba czasem wykazać się bujną wyobraźnią. Bezcenna jest też gra między pisarzem, a czytelnikiem – autor próbuje nas oszukać, a my usiłujemy zgadnąć 🙂

Dlaczego Ciebie fascynują kryminały?

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora