PREZENTOWNIK – DLA TATY

14.06.2023
prezentownik dzień ojca

Co sprezentować tacie na Dzień Ojca? Polecamy coś dla szukających wrażeń, miłośników historii i badaczy rzeczywistości. To mocne lektury. Trzeba mieć nerwy ze stali albo zajawkę na ciekawostki. Ale to pestka dla dzielnych bohaterów domu!

POD NAPIĘCIEM
Thrillery dla tych, co niczego się nie boją. Intrygi, których rozplątanie zajmuje setki stron. Dużo akcji, jeszcze więcej napięcia. Książki w sam raz, by usiąść wygodnie i zapomnieć o świecie.

CIENIE I ŚMIERĆ, Nora Roberts

nora roberts cienie i śmierćZaczynamy trochę nietypowo, jak na takie zestawienie, ale spojrzenie na zbrodnię kobiecym okiem, może być interesującym doświadczeniem. J.D. Robb, czyli Nora Roberts, sprzedała już pół miliarda kopii swoich książek, a ta pozycja jeszcze zwiększy tę liczbę.

Porucznik Eve Dallas bada sprawę zabójstwa dziedziczki fortuny. Głównym podejrzanym jest mąż ofiary, ale Roarke jest przekonany, że sprawcą jest jego dawny znajomy z dzieciństwa, a obecnie płatny zabójca. A to niebezpieczny przeciwnik, który nie cofnie się przed niczym, by uniknąć sprawiedliwości.

Akcja „Cieni i śmierci” podzielona jest na dwa tory – odkrycie prawdziwego zabójcy i pościg za Lorcanem Cobbe – cieniem z przeszłości Roarke. Napięcie sięga zenitu, a każdą stronę pochłania się w sekundę.

 

WYSPA ZAGINIONYCH DZIEWCZĄT, Alex Marwood

Wyspa zaginionych dziewcząt Alex MarwoodNie ma kawy pod ręką? Spokojnie, lektura „Wyspy zaginionych dziewcząt” skutecznie podniesie ciśnienie. To opowieść o tajemniczej wyspie La Kastellana. Bogacze tworzą na niej swój świat, który rządzi się ich prawami. Choć z prawem ma to niewiele wspólnego. Przypomina to bardziej „park rozrywki” dla zdeprawowanych. Kto ma pieniądze, może robić wszystko. Miejscowi szybko orientują się, że dla „towarzyskiej śmietanki” rozrywka oznacza raczej… okrucieństwo. Na wyspie pojawiają się dziewczyny, których później już nikt nie widzi. Co się z nimi dzieje?

Akcja książki podzielona jest na dwie płaszczyzny czasowe. Poznajemy początki powstania ośrodka w latach osiemdziesiątych i konsekwencje jego istnienia współcześnie. Lektura powieści Alex Marwood spodoba się fanom hitowych seriali HBO. Tematycznie przypomina „Sukcesję”, bo traktuje tym 1% najbogatszych, a stylem i humorem – zbliża się ku „Białemu Lotosowi”. Klasa!

 

PRAWDZIWIE
Możemy postawić na „pewniaki”. Kto nie lubi dobrego kryminału albo powieści sensacyjnej? Dodajmy do tego „sprawdzonego” autora i mamy przepis na lekturę idealną.

DOM VERSACE. NIEZNANA PRAWDA O GENIUSZU, MORDERSTWIE I PRZETRWANIU, Deborah Ball

dom versace deborah ballPoprzednia pozycja to była fikcja, teraz czas na prawdziwą opowieść o luksusowym świecie, który w rzeczywistości przypomina właśnie fabułę thrillera. Historia wielkiego projektanta fascynuje nie tylko miłośników mody. Zaczynał jak każdy z nas, stał się legendą, zmienił świat mody na zawsze. Po jego tragicznej śmierci firma upadła, by po latach znowu się odrodzić. Bo przecież legenda nie może zginąć.

Ta biografia to opowieść o osobowości Versace, ale też jego biznesie i analiza świata, w którym funkcjonował. Nie brak tu więc wątków obyczajowych, biznesowych czy kryminalnych. Narracja oparta jest o wywiady z ludźmi, którzy bardzo dobrze go znali – poczynając od kochanek, przez współpracowników, po członków rodziny.

WARCHOLSTWO. PRAWDZIWA HISTORIA POLSKIEJ SZLACHTY, Kamil Janicki

warcholstwo kamil janickiHistoria polskiej szlachty, co była „równa wojewodzie” (albo i królowi – po co się ograniczać). W szkole uczą, że to ich pycha, picie i niechęć do obrony kraju stały się przyczyną upadku Polski. Czy tak faktycznie było? Jak wyglądało życie szlachcica?

To druga już pozycja Janickiego po „Pańszczyźnie”, która traktuje o dawnych grupach społecznych żyjących w naszym kraju. Kamil Janicki jest bezkompromisowy, krytyczny, ale i dokładny w swojej opowieści. To zdecydowanie pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii, którzy potem chcą mieć co opowiadać rodzinie przy stole.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
DOM VERSACE. NIEZNANA PRAWDA O GENIUSZU, MORDERSTWIE I PRZETRWANIU, Deborah Ball, Marginesy 2023
WARCHOLSTWO. PRAWDZIWA HISTORIA POLSKIEJ SZLACHTY, Kamil Janicki, Wydawnictwo Poznańskie 2023
WYSPA ZAGINIONYCH DZIEWCZĄT, Alex Marwood, Albatros 2023
CIENIE I ŚMIERĆ, Nora Roberts, Świat Książki 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora