PREZENTOWNIK książki dla babci i dziadka

16.01.2024

Co sprezentować babci i dziadkowi? Opowieści, które będą początkiem pięknych rozmów o życiu. Humoru też nie zabraknie!

DLA BABCI
Chłopki, Joanna Kuciel-Frydryszak

chłopki joanna kuciel frydryszak„Chłopki” są już bestsellerem i to nie jest przypadek. To pół tysiąca stron o kobietach żyjących na wsiach na początku XX wieku. Dla naszych babć to są ich matki, ciocie, może nawet rodzeństwo.

Życie nie było wtedy sielanką. Panowała bieda, zabobony i przemoc, a często jedyną nadzieją był wyjazd do miasta „na służbę”. Chłopki jednak się nie poddawały. Autorka oddaje im głos. Pokazuje jak walczyły z patriarchatem, jak walczyły o dobro swoich rodzin, jak starały się zapewnić sobie i bliskim lepsze życie.

Tę książkę warto przeczytać całą rodziną. Najlepszym prezentem będzie wspólna rozmowa, której początkiem będzie dyskusja o książce i opowieści z życia naszych babek.

Badanie losów swojej rodziny wymaga gotowości, by się rozstać z wyobrażeniami i iluzjami na jej temat, a w związku z tym i na swój własny.
Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki

 

Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności, Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro przędzaKolejna książka, która otwiera oczy. Niesamowity poradnik o budzeniu w sobie kobiecej siły. Natalia de Barbaro dała nam wcześniej „Czułą Przewodniczkę”. „Przędza” prowadzi nas dalej, inspiruje i radzi. Pozwala odnaleźć wewnętrzną moc, by zmieniać swoje życie.

Trzeba przyznać, że język autorki jest specyficzny. Z jednej strony swobodny, z drugiej pełen metafor i „ozdobników”. Można powiedzieć, że to „poetycki przewodnik”.

To obowiązkowa pozycja dla babć, które lubią podejmować wyzwanie autorefleksji.

DLA DZIADKA
Diddly Squat. Nie miał chłop kłopotu, kupił sobie świnie, Jeremy Clarkson

 diddly 3Dziennikarz motoryzacyjny postanowił zjechać z torów do szybkiej jazdy i powoli przemierzać pola na traktorze. Jego przygody na farmie śledzimy już trzeci rok. Jeremy nie poddaje się. Ma wokół siebie doradców, ale w praktyce słucha tylko siebie, a że o prowadzeniu gospodarstwa wie tyle co nic, efekty są mizerne.

Możemy się założyć, że dziadek nie będzie czytał tej opowieści po cichu – jego śmiech będą słyszeć wszyscy domownicy!

 

 

Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty, Kamil Janicki

warcholstwo kamil janickiDla babci „Chłopki”, dla dziadka „Warcholstwo” i już można sobie urządzać dyskusje o tym, jak wyglądało życie w przeszłości!

„Warcholstwo” opisuje szlachtę bez filtra. NA lekcjach historii szlachta jawiła się z jednej strony jako ta grupa społeczna, która tworzyła demokrację, ale też jako ta grupa, która korzystała z „dobrodziejstw” pańszczyzny i której pycha, picie i niechęć do obrony kraju ostatecznie doprowadziły do upadku państwa. Jaka jest prawda? Jak wyglądało codzienne życie szlachcica?

Kamil Janicki dokładnie to opisuje. To historia inna niż w podręcznikach. Bywa brutalna, bywa niesamowita, a przede wszystkim – jest fascynująca.

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Diddly Squat. Nie miał chłop kłopotu, kupił sobie świnie”, Jeremy Clarkson, Insignis Media 2023

„Warcholstwo. Prawdziwa historia polskiej szlachty”, Kamil Janicki, Wydawnictwo Poznańskie 2023

„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro, Agora 2023

„Chłopki”, Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora