W PODRÓŻ PO PRZYGODĘ

24.03.2022

Wyjeżdżający na wakacje i kochający literaturę doskonale wiedzą, że bez dobrej książki odpoczynek może się nie udać. Z drugiej strony dobra opowieść sama w sobie może sprawić, że poszybujemy gdzieś daleko. Jak, na przykład, te trzy poniżej.

„DZIENNIKI JAPOŃSKIE. ZAPISKI Z ROKU KRÓLIKA I ROKU KONIA” PIOTR MILEWSKI

dzienniki japońskie piotr milewskiBez pieniędzy, bez towarzystwa, bez planu. Brzmi dość przerażająco, prawda? A jednak tli się w tym przygoda. W taką właśnie przygodę rzucił się Piotr Milewski, udając się do Japonii.

„Dzienniki Japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” zupełnie nie przypominają typowych przewodników. Narrator idzie zygzakiem, chłonąc wszystkimi zmysłami nową rzeczywistość. Czerpie przy tym nie tylko z innych opowieści, ale i mierzy się z samym sobą.

„Dalekie podróże mają to do siebie, że przywozi się z nich zupełnie co innego niż to, po co się pojechało” – czytamy na okładce książki Piotra Milewskiego. Zdanie to wydaje się nie tylko dobrą rekomendacją dla tej czytelniczej podróży, ale również zwiastuje charakter przygody, której doświadczą, ci którzy się zdecydują na lekturę.

„JEDYNA Z ARCHIPELAGU” KRISTIN HANNAH

jedyna z archipelagu kristin hannahRóżne bywają przygody i podróże, ale scenariusz, w którym rzeczywistość mija się z planami, wydaje się bardzo życiowy. O życiu też w zasadzie pisze Kristin Hannah, znana polskim czytelnikom z takich książek jak „Słowik” oraz „Gdzie poniesie wiatr”.

„Jedyna z archipelagu” to zaproszenie do psychologicznego labiryntu, w którym osią jest skomplikowana relacja między matką a córką. Nora Bridge porzuciła przed laty męża i córki. Zajęła się wtedy swoją karierą, stając się jednocześnie ekspertką w kwestiach moralności. Gorzej, że nie umiała poukładać sobie relacji z bliskimi. Jej córka przez długi czas miała o to do niej żal. Aż w końcu wydarzyła się okoliczność, która zmusiła do konfrontacji.

Hannah wie, że życie potrafi zafundować nam nieprawdopodobne scenariusze. Pewnie dlatego jej książki tak bliskie są rzeczywistości.

„KRÓLOWA GŁODU” WOJCIECH CHMIELARZ

królowa głodu wojciech chmielarzI jeszcze nowość od gwiazdy polskiego kryminału ostatnich lat, czyli od Wojciecha Chmielarza. „Królowa głodu” to jego najnowsze dzieło i gdy mowa o przygodzie i ekscytującej podróży, to ta powieść jest odpowiedzią wręcz idealną.

Oto świat po apokalipsie. Rzeczywistość mroczna, pełna dziwnych stworów, niepokojąca i nieprzyjazna człowiekowi. Żeby przetrwać, należy wykazać się nie lada sprytem, umiejętnościami i odwagą w stawianiu czoła niebezpieczeństwom. W takich okolicznościach wychował się Bram, który przybywa do osady, gdzie panuje głód i przemoc. Bram ma misję, od jej powodzenia zależy przyszłość dawnego księstwa.

Więcej nie ma co tutaj opowiadać, specem od tego jest zresztą Wojciech Chmielarz właśnie, który w „Królowej głodu” daje świadectwo umiejętności lawirowania między gatunkami. A to wielka sztuka!

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Jedyna z archipelagu” Kristin Hannah, Świat Książki 2022
„Królowa głodu” Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy 2022
„Dzienniki Japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia” Piotr Milewski, Świat Książki 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora