LITERATURA OBYCZAJOWA OD BESTSELLEROWYCH AUTOREK | Jodi Picoult, Lucinda Riley, Katarzyna Grochola

22.06.2023
literatura obyczajowa

Bohaterowie tacy jak my, ale jednak inni. Rzeczywistość znana, ale jednak nieodkryta. Literatura obyczajowa pociąga, bo łatwiej nam utożsamiać z postaciami powieści, a jednocześnie śledzić ich losy z żywym zainteresowaniem – w końcu w książce może się wszystko zdarzyć. Na przykład, szczypta niesamowitego romansu. Trzy autorki to mistrzynie w swoim fachu. Oto najnowsze książki od Jodi Picoult, Lucindy Riley (i jej syna Harry’ego Whittakera) i Katarzyny Grocholi!

Szkoda, że cię tu nie ma, Jodi Picoult

szkoda, że cię tu nie ma Jodi PicoultDiana ma zaplanowane całe życie i skrupulatnie realizuje swój plan. Życie jednak lubi je weryfikować. Zdarza się coś, na co nie była w stanie się przygotować. Wybucha pandemia koronawirusa. Diana leci na Galapagos. Podróż marzeń z ukochanym musi odbyć sama. Na miejscu czeka ją pechowa seria, od zgubionego bagażu po hotel zamknięty z powodu restrykcji.

Diana zostaje w raju na wakacjach życia podczas, gdy świat się zatrzymał, a ukochany jako medyk walczy z pandemią. Zdaje się, że to wszystko dzieje się gdzieś daleko, gdzieś poza Galapagos, poza nią. Czy jednak na pewno? Podróż Diany to nie tylko przebyte kilometry, ale podróż w głąb siebie. Do rzeczywistości powróci już inna Diana.

Jodi Picoult prowadzi nas przez tę wyprawę w charakterystycznym dla siebie stylu. Plastyczny język, szczegółowo opisana rzeczywistość przeplatana magią raju, a w tym wszystkim nasze (nie)codzienne problemy. W postaci Diany możemy odnaleźć wiele z tego, co sami przeżywaliśmy podczas lockdownu. Czasami nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak bardzo ta „pauza” nas zmieniła.

 

Atlas. Historia Pa Salta, Lucinda Riley, Harry Whittaker

atlas lucinda riley siedem sióstr„Atlas” to monumentalne zakończenie serii „Siedem Sióstr”. To bardzo wyjątkowa pozycja, bo pisana przez syna Lucindy Riley – Harry’ego Whittakera – na podstawie zapisków matki. Do tego, głównym bohaterem staja się ojciec sióstr – Pa Salto. Możemy poznać go bliżej, zrozumieć i odkryć jego sekrety.

Fabuła prowadzi nas przez przeszłość i współczesność i przez różne miejsca świata – od Londynu przez Brazylię po Australię. Szczegółowe opisy i naprawdę głęboka analiza bohaterów pozwala nam lepiej zrozumieć ich motywacje. To jest piękne domknięcie wspaniałej sagi.

 

Miłość w cieniu słońca, Katarzyna Grochola

Miłość w cieniu słońca Katarzyna GrocholaCzy można opisać burzliwą miłość w mniej niż 300 stron? Katarzyna Grochola podejmuje to wyzwanie przedstawiając nam historię Harriet i Andrew. Choć imiona bohaterów brzmią obco, ich przeżycia zdecydowanie są nam bliskie. Harriet ma duszę wrażliwej artystki. Właśnie przeżywa bolesne rozstanie. Andrew zaś to pełen niepewności i strachu „korpoludek”. Kiedy te dwa światy się spotykają, wybucha płomienne uczucie.

Autorka zaczyna delikatnie „słonecznie”, ale rozwija swoją opowieść kierując czytelnika w stronę tytułowego cienia. Dostajemy potężny ładunek przeżyć i zaproszenie do wcale niełatwych refleksji. Ta lektura to rollercoaster pędzący z prędkością światła.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Szkoda, że cię tu nie ma, Jodi Picoult, Prószyński Media 2023
Atlas. Historia Pa Salta, Lucinda Riley, Harry Whittaker, Albatros 2023
Miłość w cieniu słońca, Katarzyna Grochola, Wydawnictwo Literackie 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora