Na gruzach nadziei | Świat na nowo, Barbara Wysoczańska

16.12.2022

Wojna nie kończy się kiedy padną ostatnie strzały, a najeźdźcy wycofają się ani w chwili podpisania traktatu pokojowego. Zbudowanie świata na nowo po przeżytej traumie to ogromny, nieraz nadludzki wysiłek. Czy można wrócić do normalności i znaleźć miejsce na miłość? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Barbara Wysoczańska w najnowszej powieści „Świat na nowo”.

Nie ma końca, jest tylko nowy początek

świat na nowo barbara wysoczańskaKończy się II Wojna Światowa. Lidka, Janek i Szczepan również stają przed tym zadaniem. Janek Zieliński to ciężko ranny partyzant z Lubelszczyzny, który odbywa rekonwalescencję w poniemieckim szpitalu w Nowej Soli. Do tego miasteczka na zachodzie Polski przyjeżdża także Lidia Malczewska z rodziną. Zatrudnia się w tym samym szpitalu. Na Ziemie Odzyskane, do Nowej Soli, również przybywa Szczepan Andryszek, gdzie zostaje oddelegowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Losy trojga bohaterów, którzy nie z własnej woli znaleźli się w obcym dla siebie miejscu, splotą się i będą poddane próbie. Przyszłość bowiem postawi przed nimi trudne wybory.

Czy da się odbudować nadzieję?

“Po każdej wojnie
ktoś musi posprzątać.
Jaki taki porządek
sam się przecież nie zrobi.”

– Wisława Szymborska

Tym cytatem rozpoczyna swoją powieść Barbary Wysoczańskiej. W trudnej rzeczywistości powojennej Polski, rodzi się nadzieja, że „jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie” (Tilt).

Nawet na gruzach można zbudować nowe życie. Jednak to nie jest prosta sprawa. Przekonują się o tym bohaterowie powieści “Świat na nowo”. Budynki można szybko odbudować. Gorzej idzie odbudowa „ducha” . Trzeba pokonać wojenną traumę i odnaleźć w sobie nadzieję na miłość i szczęście.

Na własne oczy

Barbara Wysoczańska stawia trudne pytania, które zmuszają do zatrzymania się na chwilę refleksji. Nie przeszkadza to jednak w płynności czytania. Dzięki lekkiemu pióru autorki, lektura płynie gładko. Nie można się oderwać ani na chwilę.

Barbara Wysoczańska potrafi odmalować ówczesny świat z ogromną starannością, dbając o szczegóły i najdrobniejsze elementy. Pozwalają jej na to duet doskonały: niezwykły styl pisania oraz miłość do historii (pisarka ukończyła historię na Uniwersytecie Zielonogórskim). Autorka niemal przenosi nas w czasie i miejscu do świata powojennej Polski.

“Świat na nowo” to świetna powieść obyczajowa z niezwykle precyzyjnie nakreślonym tłem historycznym. Doskonały wybór na długie wieczory.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
Barbara Wysoczańska “Świat na nowo”. Filia. Poznań 2022

Autor

Karolina Bury
Karolina Bury
Specjalistka od contentu, nałogowa czytelniczka książek, miłośniczka kryminałów i literatury faktu. Znaki szczególne – duża dawka humoru okraszona odrobiną ironii. Związana z blogiem czytamwszędzie.pl od jego początków.
Artykuły autora