SŁAWNI LUDZIE KSIĄŻKI PISZĄ | Michelle Obama, Jeremy Clarkson, Eva Minge

13.09.2023

Kto by się spodziewał takiego zestawienia! O czym piszą gwiazdy, jeśli nie „czyste” autobiografie? Była Pierwsza Dama USA pisze o życiu, projektantka mody o arabskich księżniczkach, a dziennikarz motoryzacyjny o… prowadzeniu farmy. Jak sobie poradzili z wyzwaniem?

Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach, Michelle Obama

michelle obama światło w nasMichelle Obama autobiografię ma już za sobą. „Becoming” to był prawdziwy bestseller. Nic dziwnego, bo książka opisywała historię jednej z najważniejszych postaci naszych czasów: od dzieciństwa, przez pracę na uczelni, pracę na stanowisku kierowniczym i, oczywiście, po bycie Pierwszą Damą USA. Sama jej historia przeplatana była przemyśleniami o życiu, macierzyństwie czy tematach społecznych. Autobiografia kompletna? W jej kontynuacji „Światło w nas” autorka rozwija poruszone w niej tematy w nieco inny sposób.

W „Świetle w nas” życie Michelle Obamy to baza do głębszej refleksji, można powiedzieć że bardziej życiowy poradnik. Czego może nauczyć nasz Pierwsza Dama? Jak identyfikować się z kobietą, której problemem jest prywatna ochrona czy zdrowe odżywianie dzieci w Ameryce? Obama przede wszystkim jest kobietą, matką, żoną, aktywistką. Przeżywa problemy większe niż przeciętny człowiek, ale wciąż tym człowiekiem pozostaje. A presja zmusiła ją do wypracowania sobie skutecznych metod radzenia sobie z wyzwaniami. Właśnie tym dzieli się dziś z nami i z tych jej doświadczeń możemy korzystać garściami.

Diddly Squat. Tylko krowa zdania nie zmienia, Jeremy Clarkson

Diddly Squat. Tylko krowa zdania nie zmienia jeremy clarksonJeremy Clarkson jest znany szerszej publiczności jako jeden z prowadzących motoryzacyjny program „Top Gear”. W pewnym momencie postanowił jednak zejść z toru i wsiąść na traktor. Pierwszy rok na farmie opisał w książce „Diddly Squat. Rok na farmie”. Bilans wyszedł mu na plus: 144 funty i… milion nowych doświadczeń.

„Diddly Squat. Tylko krowa zdania nie zmienia” to kontynuacja jego przygód. Jeremy zdaje sobie sprawę, że musi poprawić to i owo i próbuje to zrobić. Planuje, pracuje ciężko, walczy z systemem prawnym i nieżyczliwymi sąsiadami. A to wszystko… cóż, z różnym skutkiem. Bo naturę (zwierzęcą i ludzką) trudno jest ujarzmić. Do przeciwności losu podchodzi z charakterystycznym sobie humorem, a pikanterii dodają jeszcze docinki Kaleba – jego pomocnika. Nie jest prosto, ale na pewno interesująco i zabawnie!

Ubierałam arabskie księżniczki, Ewa Minge

eva minge ubierałam arabskie księżniczkiEva Minge znana jest przede wszystkim ze swojej kariery projektantki mody. Jej kolekcje wzbudzały gorące dyskusje w mediach, ale to właśnie ona miała okazję jako jedyna projektantka z Polski zaprezentować swoją kolekcję na słynnych Schodach Hiszpańskich w Rzymie. Można więc powiedzieć, że w modzie odniosła spory sukces. Od 2022 roku próbuje swoich sił jako pisarka. Poza autobiografią (z 2015 roku) pisze thrillery, kryminały i literaturę piękną.

„Ubierałam arabskie księżniczki” to właśnie książka z tej ostatniej kategorii. Ewa Minge wraz ze swoją przyjaciółką Elżbietą przypadkowo spotykają arabską księżniczkę Mirę. Dzięki tej znajomości otwiera się przed nimi świat bajecznego luksusu i ogromnych możliwości biznesowych w świecie mody. Ale czy faktycznie ten świat jest taki pociągający? Za kurtyną ze złota i diamentów dzieją się rzeczy przerażające. Autorka prowadzi nas za brutalne kulisy modowych wybiegów. Opisuje historie modelek (w tym z Polski) i żon szejków. Pokazują one, że pieniądze jednak nie mogą kupić szczęścia…

oceń w polecacie pomagacie

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach”, Michelle Obama, Wydawnictwo Agora 2023
„Diddly Squat. Tylko krowa zdania nie zmienia”, Jeremy Clarkson, Wydawnictwo Insignis Media 2023
„Ubierałam arabskie księżniczki”, Ewa Minge, Wydawnictwo Prószyński Media 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora