Ta nowa książka z niebieską okładką

18.04.2023

Kto choć raz nie poprosił w salonie o „Tę książkę z niebieską okładką”, ten nie zna życia książkoholika. Nazwiska autorów wypadają z głowy, tytuły się plączą. A już najgorzej jest, gdy lekturę poleci nam znajomy przez szybkie machnięcie książką przed nosem z komentarzem „O, to przeczytaj”. Publikujemy więc szybki przewodnik po najnowszych książkach z niebieską okładką.

SAMOROZWÓJ: Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności, Natalia de Barbaro

Natalia de Barbaro przędzaNatalia de Barbaro, psycholożka i felietonistka, wraca z kolejną książką po bestsellerowej „Czułej Przewodniczce”. Tym razem szukamy wewnętrznej wolności. To poradnik inny niż wszystkie: pisany bardzo poetyckim stylem, pełen autorefleksji i metafor.

To lektura idealna na wiosnę, kiedy rozwija się przyroda, a w nas budzi się chęć na zmianę. Od czasu do czasu autorka zaprasza nas na ławeczkę przemyśleń – zadaje pytania, zostawia miejsce na własne notatki. Nie pozostaje więc nic innego, jak chwycić „Przędzę” i rozwijać przemyślenia na ławeczce w promieniach wiosennego słońca.

MOCNY KRYMINAŁ: Morderstwo na szlaku, Jenny Blackhurst

Morderstwo na szlaku Jenny BlackhurstNastoletnia Maise wyrusza na górski szlak. Po drodze spotyka swoich rówieśników, Ricka i Serę. Zapowiada się fajna wyprawa. Tytuł książki sugeruje jednak dość makabryczny rozwój wypadków. Serafina ginie bez śladu. Dwadzieścia lat później Laura, żona i matka, dowiaduje się, że na szlaku znaleziono ciało, a do jej domu przychodzą dziwne przesyłki… Co Laura ma wspólnego z całą sprawą?

Jenny Blackhurst dba o interesujący rozwój wypadków w „Morderstwie na szlaku”. Opis fabuły jest prosty i wydaje się, że już można zgadywać rozwiązanie, ale autorka umiejętnie podtrzymuje napięcie przez częste zwroty akcji. Czasami urozmaica opowieść prezentując urywki z gazet, czy wiadomości radiowe. Dzięki temu zabiegowi możemy poczuć się jak uczestnicy wydarzeń.

 

LEKKA POWIEŚĆ: Emigracja, Malcolm XD

emigracja malcolm XD„Emigracja” to historia chłopaka wychowanego w „powiatowej Polsce”, który wyrusza do Londynu w poszukiwaniu lepszego życia. Chce zobaczyć „trochę świata”. Faktycznie, udaje mu się to, ale nie do końca tak, jak myślał.

Warto sięgnąć po tę powieść przed obejrzeniem serialu o tym samym tytule na HBO. Malcolm XD, jak sam pseudonim sugeruje, wyróżnia się bardzo „internetowym” stylem pisania. To książka, która bardziej przypomina blogowe wpisy niż powieść z tradycyjnymi rozdziałami. Wyjątkowe doświadczenie czytelnicze!

 

WZRUSZAJĄCA HISTORIA: W godzinie próby, Kate Hewitt

Kate Hewitt w godzinie próbyJest rok 1944. Londyn. Powoli widać nadzieję, że wojna zmierza ku końcowi, ale… wciąż trwa. Wciąż giną na niej ludzie, a na front przybywają kolejni żołnierze. Lili poznaje jednego z nich, sierżanta Matthew. Mają się ku sobie, ale na ich uczuciu cieniem kładzie się świadomość, że żołnierz niedługo wyruszy do walki. To jednak niejedyna przeszkoda. Matthew skrywa też pewien sekret…

Kate Hewitt, jak zwykle, nie zawodzi. Jej najnowsza powieść „W godzinie próby” jest pełna emocji. Jednocześnie w samej powieści świetnie ukazane są realia tamtego trudnego czasu.

 

Wymienione książki kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Przędza. W poszukiwaniu wewnętrznej wolności”, Natalia de Barbaro, Wydawnictwo Agora 2023
„Morderstwo na szlaku”, Jenny Blackhurst, Wydawnictwo Albatros 2023
„Emigracja”, Malcolm XD, Wydawnictwo W.A.B 2023
„W godzinie próby”, Kate Hewitt, Wydawnictwo Filia 2023

Autor

Sara Pete
Sara Pete
Z wykształcenia polonistka i anglistka, która uważa, że język jest dla ludzi, a nie ludzie dla języka. Dlatego lubi książki autorów o charakterystycznym stylu i… mrok.
Artykuły autora