SPRAWY ŻYCIOWE I NIE TYLKO

25.02.2022

Trzy nowości z trzech różnych półek. Tym razem mamy propozycje dla wielbicieli polskiej literatury współczesnej, historycznych thrillerów oraz poradników psychologicznych.

„BOWIE W WARSZAWIE” DOROTA MASŁOWSKA

bowie w warszawie dorota masłowskaZaczynamy od gwiazdy polskiej literatury. Mowa tu o Dorocie Masłowskiej, która od momentu debiutu, „Wojny polsko-ruskiej…”, święci triumfy na wielu polach. Obok literatury sukcesy odnosiła jako autorka projektów muzycznych, felietonistka oraz twórczyni sztuk teatralnych.

„Bowie w Warszawie” to rzecz pisania z myślą o teatrze, choć nie tylko. Podzielony na akty i sceny tekst zahacza o wątek przebywającego przelotem w Warszawie Davida Bowiego. Rzecz rozgrywa się w latach 70., ale to nie o gwieździe popkultury jest ta opowieść. To raczej żywy komentarz do historycznej i współczesnej rzeczywistości, z różnymi jej paradoksami i niespójnościami.

Dodatkowym walorem tego wydania tekstu Masłowskiej są rysunki Mariusza Wilczyńskiego, artysty uhonorowanego ostatnio za film animowany „Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

„MONACHIUM W OBLICZU WOJNY” ROBERT HARRIS

robert harris monachiumZostajemy w klimatach scenicznych, choć teraz przenosimy się z teatru do filmu, bo oto przed nami filmowe wydanie „Monachium. W obliczu wojny” Roberta Harrisa. Książka nie jest nowością, znana jest dobrze czytelnikom, chociaż teraz – dzięki produkcji Netflixa – będzie miała szansę trafienia do jeszcze szerszej publiczności.

Harris już w tytule nawiązuje do przedwojennej atmosfery, czyli do pamiętnego roku 1938, w którym Europa szuka sposobu, by powstrzymać Hitlera przed rozlewem krwi na potężną skalę. Zafascynowany tak zwanym układem Monachijskim pisarz utkał wokół tego wydarzenia intrygę, która ułożyła się w przerażający thriller polityczny.

Dodajmy – dla tych, którzy po książce zdecydują się obejrzeć film – że w ekranizacji można obejrzeć między innymi Jeremy’ego Ironsa.

„JAK MNIEJ SIĘ MĘCZYĆ W ZWYCZAJNYM ŚWIECIE” CHRISTEL PETITCOLLIN

jak mniej się męczyć petitcollinI na koniec proponowanego zestawu książka Christel Petitcollin, która zdążyła się zadomowić na naszym rynku takimi bestsellerowymi poradnikami, jak „Pomóż dziecku mniej myśleć” oraz „Jak mniej myśleć” czy „Jak lepiej myśleć”. Tym razem autorka pomyślała o tych, którzy analizują bez końca i są wysoko wrażliwymi.

„Jak mniej się męczyć w zwyczajnym świecie” przynosi w przejrzyście napisanych i wyjaśniających rozdziałach odpowiedź na wiele pytań, z którymi borykają się osoby o nadwydajności mentalnej. Są to właściwie mini-pogadanki o wielu istotnych sprawach życiowych, ilustrowane historiami z życia wziętymi i zawierającymi wiele praktycznych porad.

Warto tę książkę potraktować jako propozycję do rozmowy, przewodnik po lepszym życiu, chociaż pragniemy tym samym przypomnieć, że osoby borykające się z poważnymi problemami, nie powinny poprzestawać na literaturze, tylko poszukać profesjonalnej pomocy u specjalisty.

Wymienioną książkę kupisz w Inmedio, 1 minute, Relay, Discover Poland, The Warsaw Store i Virgin. Polecamy!
„Bowie w warszawie” Dorota Masłowska, Wydawnictwo Literackie 2022
„Monachium w obliczu wojny” Robert Harris, Wydawnictwo Literackie 2022
„Jak mniej się męczyć w zwyczajnym świecie” Christel Petitcollin, Wydawnictwo Feeria 2022

Autor

Czytam wszędzie
Czytam wszędzie
Czytam wszędzie, czyli redakcja pasjonatów, którzy czytają książki zawsze i wszędzie, a potem dzielą się wrażeniami na blogu. Uwielbiają listy, zestawienia i rankingi…
Artykuły autora